Protetyka i rekonstrukcja paznokci

Protetyka lub rekonstrukcja paznokcia pozwala na odbudowę uszkodzonej, zdeformowanej płytki. Przyczyną uszkodzenia lub braku paznokcia są najczęściej uraz mechaniczny, proces chorobowy, podrażnienie paznokci źle dopasowanym obuwiem.

Rekonstrukcje lub protetykę paznokcia można wykonać w wielu przypadkach:

  • kiedy chcemy zabezpieczyć odsłonięte łożysko paznokcia (tkankę, do której przyrasta paznokieć), 
  • podczas prowadzenia terapii wrastających paznokci
  • po doznanym urazie mechanicznym. 

 

Im wcześniej rozpoczniemy proces odbudowy płytki paznokcia, tym bezpieczniej i szybciej zostanie on zakończony. Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych po zmiany chorobowe.

Uszkodzenia mechaniczne są najczęściej spowodowane mocnym uderzeniem w palec, gdzie wraz z usunięciem krwiaka podpaznokciowego schodzi cały lub część paznokcia.
Wiele ubytków paznokci są skutkiem chirurgicznego zrywania wrastających paznokci. W tym przypadku często dochodzi do uszkodzenia macierzy i łożyska, co skutkuje brakiem prawidłowego wzrostu lub zahamowaniem odrostu naturalnej płytki.

W zmianach chorobowych najczęściej dochodzi do ubytków na paznokciach zdrewniałych, grzybiczych oraz paznokciach gdzie płytka odkleja się od łożyska (onycholiza).
We wszystkich przypadkach można zrobić rekonstrukcję lub protetykę, czyli założyć protezę paznokcia. Jest to wskazane, aby uszkodzone lub zbyt krótkie paznokcie nie były podrażniane w skarpetkach lub obuwiu, gdyż może to prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i bolesnych obrzęków palca.
Przeciwwskazaniem do wykonania rekonstrukcji są paznokcie z grzybicą lub z chorobami bakteryjnymi potwierdzone badaniami. Takie paznokcie należy wcześniej wyleczyć, oczyścić, a później poddać rekonstrukcji.

Rekonstrukcja paznokci  polega na użyciu specjalnej masy żelowej w celu uzupełnienia brakującej części paznokcia.
Warunkiem zrobienia rekonstrukcji jest paznokieć pacjenta, którego długość musi wynosić co najmniej 1/3 długości. Rekonstrukcja jest elastyczna, podczas chodzenia nie pęka, nie deformuje się.
Protetyka jest zastąpieniem brakującej części paznokcia protezą wykonaną z innego materiału. Sztuczną płytkę paznokcia robi się na wymiar i przykleja w miejscu paznokcia.
Dobrze założona proteza wygląda jak prawdziwy paznokieć.

Wytrzymałość rekonstrukcji i protetyki paznokcia jest uzależniona od indywidualnego przypadku.