Odciski

Odciski są bolesną dolegliwość, która daje o sobie znać przy każdym kroku. Powstają jako reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w wyniku którego komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, powodując silny ból. Problem odcisków dotyczy najczęściej osób z płaskostopiem podłużnym i poprzecznym.

 

Przyczyną odcisków są m.in.:

  • stały, nadmierny, punktowy ucisk na skórze, przez co dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek rogowych
  • nie odpowiednio dopasowane lub za małe obuwie

 

Odciski najczęściej pojawiają się na:

  • przodostopiu (okolice stawów środstopno-paliczkowych),
  • grzbietowej stronie palców (okolice stawów paliczkowych, zazwyczaj na małym palcu),
  • między palcami stóp (odciski międzypalcowe)
  • sporadycznie w okolicy pięt (odciski podeszwowe)

 

Podczas zabiegu odcisk zostaje manualnie usunięty, wykonane zostaje odciążenie oraz opatrunek zabezpieczające opracowany obszar stopy.

Usuwając odcisk w dużej części przypadków, nie usuniemy jednak przyczyny jego powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować miejsca stałego ucisku i drażnienie do ponownego ich powstawania się. Dobre efekty terapeutyczne przynosi: zmiana butów na właściwe, wkładki ortopedyczne, stosowanie indywidualnych odciążeń lub amortyzacji, pielęgnacja stopy zaleconymi preparatami oraz stała opieka podologiczna.

W przypadku odcisków czas terapii i ilość zabiegów jest wprost proporcjonalna do okresu, jaki minął od momentu ich pojawienia się. W przypadku usuwania tej dolegliwości obowiązuje zasada: im dłużej zwlekamy z wizytą u podologa, tym trudniej usunąć odciski. Niestety schorzenie  jest często bagatelizowane, dlatego rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu podczas jednej wizyty. W trosce o zdrowie naszych stóp nie powinniśmy zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.