Nadpotliwość stóp

Nadpotliwość stóp to częsty problem osób odwiedzających gabinet podologiczny.  Jest on efektem  „burzy hormonów” w naszym organizmie. Do głównych objawów zalicza się wzmożoną potliwość oraz nieprzyjemny zapach stóp. Przypadłość ta  dotyczy również osób, żyjących w stresie oraz z zaburzeniami emocjonalnymi.

Na nadpotliwość stóp mają również znaczenie zaburzenia wewnętrzne, takie jak:

  • okres dojrzewania czy przekwitania
  • choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy)
  • choroby neurologiczne
  • niektóre choroby zakaźne

oraz:

  • dobór nieodpowiedniego obuwia (plastikowe, „nieoddychające”)
  • noszenie skarpetek ze sztucznych materiałów
  • brak higieny
  • dieta (używanie ostrych przypraw)

 

Bagatelizowanie nadpotliwości stóp, może przyczynić się do powstania różnych  chorób, wirusowych czy grzybiczych. Wówczas dolegliwości te  wymagają profesjonalnej opieki gabinetu podologicznego, gdzie dostępne będą rady i pomoc w dalszym postępowaniu.

W przypadku problemów z pocącymi się stopami bardzo dużo zależy od systematyczności w stosowaniu zaleconych preparatów. Regularne aplikowanie preparatu na skórę czasem rozwiązuje problem. Podolog, proponując specjalistyczny produkt do domowej aplikacji na skórę, udziela dokładnych informacji na temat jego stosowania.

Jedną z metod leczenia nadpotliwości stóp w gabinecie podologicznym jest jonoforeza.  Polega ona na stopniowym porażaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych pod wpływem prądu elektrycznego. Jonoforeza powoduje zmniejszenie aktywności gruczołów potowych. Zabieg polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszczany jest prąd galwaniczny. Skutkiem jonoforezy jest częściowe uszkadzanie kanałów gruczołów potowych, dzięki czemu część z nich przestaje wydzielać pot.

Terapia jonoforezą jest indywidualną. Zazwyczaj do zredukowania potu do naturalnego poziomu wystarcza 10-12 zabiegów 3x w tygodniu. Zabieg trwa 15 minut, a po zakończonej serii efekt utrzymuje się od roku do 2 lat. Stosuje się wówczas jeden przypominający zabieg z częstotliwością zależną od potrzeb. Pierwszy zauważalny efekt następuje po 5. zabiegu.

Zdarza się, że po konsultacji z podologiem, osoba kierowana jest na specjalistyczne badania do lekarza dermatologa.

Terapia w przypadku pocących się stóp to proces trudny i zależny od wielu czynników. Często problem z nadpotliwością wiąże się ze zmianami hormonalnymi, genetycznymi lub otyłością. Czas, w jakim możemy spodziewać się efektów prowadzonej terapii, rozpatrywany musi być zatem indywidualnie dla każdej osoby.