Nadmierna suchość stóp

Suchość skóry stóp to jeden z najczęstszych problemów w gabinecie podologicznym. Objawia się on z reguły łuszczeniem naskórka, pieczeniem, swędzeniem lub szorstkością skóry. Suchość można zaobserwować na pięcie, na palcach stóp i na zewnętrznej krawędzi stopy.

Problem suchości związany jest z brakiem gruczołów łojowych, które odpowiadają za elastyczność skóry. Zaburzenia pracy układu krwionośnego w obrębie stopy uszkadzają nerwowe zakończenia gruczołów łojowych i potowych co sprawia, że skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów i lipidów. Na podeszwie mieści się około 600 gruczołów potowych. W przypadku suchości skóry nie ma tam ani jednego gruczołu łojowego produkującego serum, które odpowiedzialne jest za elastyczność naskórka.

Do przyczyn nadmiernej suchości stóp można zaliczyć m.in.:

  • zaburzenia mikrokrążenia
  • problemy endokrynologiczne (cukrzyca, zaburzenia pracy tarczycy)
  • nieodpowiednia pielęgnacja
  • stosowanie źle dobranych kosmetyków do stóp
  • wiek

 

Nadmierna suchość stóp z czasem może przerodzić się w bolesne pęknięcia, a nawet powodować rozpadliny, krwawienie i stan zapalny. Ważne jest więc, aby przy zaobserwowaniu wyżej wymienionych symptomów, zareagować natychmiast i umówić się na wizytę w gabinecie podologicznym. Podczas wizyty nasi podolodzy zadbają o właściwy dobór preparatu, który odpowiednio nawilży skórę i wzmocni proces regeneracji i uelastycznienia.

Regularne zabiegi profilaktyczne oraz pielęgnacja domowa odpowiednimi preparatami przyniosą widoczną poprawę stanu stóp. Będziemy mogli wówczas cieszyć się zdrowymi i zadbanymi stopami przez lata.